• Anasayfa
  • Blog
  • Kekiğin içinde hangi vitamin ve mineraller var? Kekiğin faydaları nelerdir?

Kekiğin içinde hangi vitamin ve mineraller var? Kekiğin faydaları nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 06 Temmuz 2020

Genel olarak kekik, immün ve solunum sistemlerinin yanı sıra sindirim, sinir ve diğer vücut sistemlerini desteklemede mükemmeldir...

Kekiğin yararları 4.000 yıldan uzun süredir bilinmektedir ve kullanılmaktadır. Kekiğin kanseri önleme, kandaki şeker miktarını azaltma, idrarı söktürme gibi sağlık açısından pek çok faydası olduğu gibi; yağı ve suyu da çiçekleri ve yaprakları kadar faydalıdır. Şimdi kekiğin sağlık açısından faydalarından bazılarına bir göz atalım… Kekiğin faydaları nelerdir? İşte bilinmesi gerekenler…

KEKİĞİN FAYDALARI

Kekiğin sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır:

Kalbi korur

Kekik içindeki antioksidanların, minerallerin ve vitaminlerin zengin karışımı kalp üzerinde birçok önemli etkiye sahiptir, ancak potasyum ve manganez özellikle önemlidir. Potasyum bir damar genişleticidir, yani kan damarlarını gevşeterek ve kan basıncını düşürerek kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltabilir.

Boğaz ağrılarına iyi gelir

Kekik yağı, en güçlü, doğal antimikrobiyallerden biridir ve boğaz ağrısına karşı ciddi bir silahtır. Carvacrol içeriği, boğaz ağrısının giderilmesinde en önemli yağlardan biri olmasının temel nedenidir.

Yaraları iyileştirir

Kekik'te bulunan antiseptik bileşikler; karyofilen, kampen ve timol, yaraları enfeksiyonlara karşı koruyarak iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

Sindirim sağlığını geliştirir

Kekiğin aktif bileşiklerden biri olan timol, peristaltik kas hareketlerini uyarır, böylece yiyecekler midede uzun süre tutulmaz. Bu bitkinin antispazmodik etkisi, bağırsak kramplarını rahatlatabilir ve malabsorpsiyondan kaynaklanan şişkinliği azaltabilir. Karminatif olarak da bilinen Kekik, gastrointestinal kanalda gaz oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve şişkinlikle mücadeleye yardımcı olan aşırı gazların uzaklaştırılmasını destekler.

Böbrek sağlığı

Düzenli olarak idrara çıkma normal böbrek fonksiyonlarını korumak için gereklidir. Kekik, hassas elektrolit dengesini bozmadan doğal bir idrar söktürücü olarak hareket ederken, çok fazla sıvının tutulmamasını sağlar.

Pırıltılı bir cilt

Kekik, antibakteriyel özelliği sayesinde cildi derinlemesine temizlemede oldukça etkilidir. Ciltteki bakterileri yok ederek cildin sıkılaşmasını sağlar. Ayrıca lekeleri gidererek cilde parlaklık sağlar.

Stresi azaltır

Kekikteki vitaminlerden (B6) birinin beyindeki stres hormonlarıyla doğrudan bağlantılı olan bazı nörotransmiterler üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Kekiğin beslenmenizde düzenli olarak kullanılması, ruh halinizi güçlendirmeye ve stresten kurtulmanıza yardımcı olabilir.

KEKİĞİN İÇİNDE HANGİ VİTAMİN VE MİNERALLER VAR

100 g kekikte aşağıdakiler bulunur:

Su: 65.11 g
Enerji: 101 kcal
Protein: 5.56 g
Toplam Yağ: 1.68 g
Karbonhidrat: 24.45 g
Lif: 14 g
Kalsiyum: 405 mg
Demir: 17.45 mg
Magnezyum: 160 mg
Fosfor: 106 mg
Potasyum: 609 mg
Sodyum: 9 mg
Çinko: 1,81 mg
C vitamini, toplam askorbik asit: 160.1 mg
Tiamin: 0.05 mg
Riboflavin: 0,47 mg
Niasin: 1.82 mg
B-6 Vitamini: 0.35 mg
Folat, DFE: 45 µg
B-12 Vitamini: 0 µg
A Vitamini, RAE: 238 µg
A Vitamini, İÜ: 4751 İÜ
D Vitamini (D2 + D3): 0 µg
D vitamini: 0 IU
Yağ asitleri, toplam doymuş: 0,47 g
Yağ asitleri, toplam tekli doymamış: 0.08 g
Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış: 0,53 g
Yağ asitleri, toplam trans: 0 g
Kolesterol: 0 mg